A HTML weboldalak szerkezetét két módon alakíthatjuk ki.
Táblázatos elrendezéssel (table)
- Nehezen átlátható forráskódot eredményez. (Nehezen javítható, bővíthető, módosítható)
- A táblázatokat csak a teljes táblázat, és annak minden eleme betöltése után tudják a böngészők helyesen megjeleníteni. Lassú a megjelenítés.
- A táblázatok valódi célja az adatok rendezett formában történő megjelenítése.
- A táblázatos szerkezet a képernyő felolvasók dolgát is megnehezíti. (Celláról cellára ugrálna.)
- A táblázatos felépítés statikus szerkezetet eredményez, ami nem módosítható stíluslapokkal.
Általános tároló elemekkel (div) és stíluslapokkal (css)
- Áttekinthető forráskódot eredményez
- Az egymás mellett található általános tároló elemek megjelenítésének sorrendje nem a képernyőn való helyzetüktől függ. A forráskód kialakításánál a hasznos tartalom előre helyezésével elérhetjük, hogy a felhasználó már tudja olvasni azt, miközben az oldal kevésbé fontos elemei még töltődnek.
- A tároló elemek helyzete és a tartalom megjelenítése stíluslapokkal módosítható, weboldalaink megjelenését stíluslapok segítségével gyorsan és látványosan megváltoztathatjuk. Akár a felhasználó is kiválaszthatja a neki leginkább tetsző megjelenítési formát.
- A tároló elemekkel kialakított szerkezet dinamikusan illeszkedhet a képernyő felbontásához. Napjainkban már nem elegendő egy weblapot egy szabványos felbontáshoz optimalizálni. Fontos mobil eszközök kis képernyőkén és a egyre nagyobb felbontást lehetővé tévő megjelenítő eszközökön is jól mutasson. Lehetőség szerint egy nagy felbontású monitorral rendelkező látogatónak ne kelljen a képernyőt görgetni, miközben két oldalt széles nem használt csíkok éktelenkednek.